Průběh svatebního obřadu: Co vás čeká při tomto důležitém okamžiku
- Laura Holubcová
- 13. 10. 2024
- Minut čtení: 2
Svatební obřad je chvíle, na kterou se každý pár těší. Je to okamžik plný emocí, krásných tradic a slavnostního rituálu, který stvrzuje vaši lásku před rodinou, přáteli a zákonem. Jak takový obřad probíhá? V tomto článku se podíváme na jednotlivé kroky svatebního obřadu, které vám pomohou představit si, jak takový den může vypadat.
1. Kontrola dokladů
Svatební obřad začíná na matrice, kde matrikář/ka zkontroluje všechny potřebné dokumenty – občanské průkazy, rodné listy, případně doklady o rozvodu či úmrtní listy, pokud jde o vdovce či vdovu. Toto je nezbytné k tomu, aby obřad mohl proběhnout bez problémů. Je dobré mít všechny papíry připravené již předem.
2. Příprava hostů
Zatímco matrikář provádí kontrolu dokumentů, hosté se usazují na určená místa. Rodina a starší osoby mají zpravidla určená místa k sezení na předních řadách. Zbytek hostů se obvykle seskupí za připravená místa k sezení, čímž se vytvoří prostor pro snoubence a jejich blízké.
3. Nástup k obřadu
Jakmile jsou hosté usazeni, obřad může začít. Nástup k obřadu závisí na přáních snoubenců, ale tradičně to bývá takto:
Prvně přichází ženich se svou maminkou, která jde po jeho pravé straně. Tento okamžik je často velmi emotivní, kdy matka předává svého syna do nové etapy života.
Následují družičky a družbové, kteří se rovněž zúčastní nástupu a vnesou trochu veselí do celého obřadu.
Další přicházejí svědci, kteří se usadí na připravených místech, aby byli připraveni k podpisu matriční knihy.
Poslední přichází nevěsta (tradice ji vede zpravidla vpravo) v doprovodu svého otce. Tento okamžik bývá nejdojemnější – otec předává nevěstu ženichovi a usadí se na místo vyhrazené pro rodiče nevěsty.

4. Postavení snoubenců a svědků
Po nástupu si ženich stojí vlevo a nevěsta vpravo. Za snoubenci pak stojí svědci, kteří jsou u tohoto okamžiku velmi důležití. Pro lepší fotografie je dobré mezi svědky nechat menší rozestup, aby se na fotkách dobře viděli jak snoubenci, tak svědci. Svědci stojí šikmo za snoubenci, každý na své straně, čímž se vytváří krásná kompozice pro fotografování.
5. Role družiček a družbů
Družičky a družbové stojí obvykle opodál na čestných místech. Jsou to osoby, které mají specifickou roli během obřadu a často se podílejí na různých zvycích a rituálech. I když nejsou přímo u snoubenců, jejich přítomnost je důležitá.
6. Podpisy a přípitek
Po obřadu přichází oficiální část – novomanželé a svědci se podepíší do matriční knihy, čímž je obřad právně ukončen. Tento okamžik je obvykle spojený s malým přípitkem s oddávajícím a matrikářem. Tento rituál je příležitostí pro krátkou oslavu a pro uvolnění atmosféry před dalšími momenty.
7. Špalír a odchod novomanželů
Po oficiálním podpisu vytvoří hosté špalír, kterým novomanželé projdou. Špalír symbolizuje přechod manželů do nové životní etapy a je to okamžik plný radosti, gratulací a tradičních zvyklostí. Některé rodiny během tohoto okamžiku holdují zvyku "chomoutu" nebo "kouli u nohy", kdy ženich dostane na nohu symbolickou kouli nebo chomout, což je zábavný a lehce vtipný způsob, jak zdůraznit nový životní závazek.
Závěr
Svatební obřad je krásným okamžikem, který spojuje tradice a osobní přání snoubenců. Ať už se rozhodnete pro tradiční průběh, nebo si přizpůsobíte některé kroky dle vlastního vkusu, hlavní je, aby byl obřad pro vás nezapomenutelným a magickým zážitkem. Na konci dne si budete moci s úsměvem připomenout každý moment tohoto výjimečného dne, který spojuje dva životy v jeden.
Comments